Kategorie: Články

Autorská práva podle Michala Jirouše

Rád bych se s Vámi podělil vlastně již o dvou zážitcích s fotografem Michalem Jiroušem.

 

Cesta na ostrov Runde v Norsku, fotografie norka amerického

V roce 2011 jsem se rozhodl, že využiji nabídky od Michala Jirouše a pojedu na ostrov Runde v Norsku. Když jsem spatřil poprvé webové stránky Michala Jirouše (to byl asi rok 2009) byl jsem ohromen tou krásou jeho fotografií. To bude asi velký přítel přírody. Když jsem si prošel postupně web a přečetl články vložené v něm říkal jsem si, že ten člověk má velké štěstí (myslím jeho finanční možnosti v cestování). Někdy v únoru roku 2011 jsem si prohlížel fotografie na jeho webu. Zaujala mne spousta fotografií z ostrova Runde. Tehdy jsem si řekl proč ne. A cestu jsem si objednal. Přišel čas odjezdu. Ten kdo tam někdy jel ví, že cesta je hodně dlouhá. Ale co člověk neudělá pro nějaký ten zážitek.

Během pobytu na ostrově jsem jednoho dne fotil s kolegy lov norka amerického. Michal Jirouš byl s námi na pobřeží. Ale neměl svou techniku u sebe. Já měl teprve pár dní novou zrcdlovku Canon EOS 5D Mark II kterou jsem si pořídil právě na cestu do Norska. A to odpoledne zapůjčený objektiv od M. J. Canon 300 f/2.8 L IS USM. Focení probíhalo a M. Jirouš mne požádal, abych mu půjčil techniku, že si udělá pár fotografií. Proč ne. Dal jsem mu tedy fotoaparát s jeho objektivem. Po návratu na chatu si vyžádal kartu s tím, že si stáhne své fotografie, které si nafotil.

Tehdy mne ani nenapadlo co bude později následovat. Po návratu domů vydal Michal Jirouš na svém webu článek o norku americkém (prosinec 25. 12. 2011). U článku jsem si všiml, že jsou použity moje fotografie. Tehdy jsem byl doslova  zaskočen. Okamžitě jsem mu napsal. Ještě ten den volal na můj mobilní telefon. Vysvětlení znělo, že se spletl v tom množství fotografií.  Tak nějak jsem tomu nevěřil. Já když někde fotím, tak vím, co jsem nafotil a které fotografie případně jsou moje i kdybych fotil na cizí kartu. Což rozhodně nedělám. Dohoda zněla následovně. Moje  fotografie zůstanou u článku, ale jako autor fotografií budu uveden já. Michal J. tak učinil.

Zde se dostávám k tomu proč to vlastně píši! V pondělí 2. 9. 2013 jsem si večer prohlížel web Michala Jirouše a zavítal jsem do jeho fotobanky. A všiml jsem si, že se tam nachází moje 3 fotografie, které jsou i u článku norka amerického, který vydal po návratu z Norska 2011. Říkal jsem si, že to snad není možné, abych začal řešit zase stejnou věc. Co je ale nejzávažnější na celé věci, že si zmíněné fotografie můžete z jeho fotobanky zakoupit. On prodává tedy cizí fotografie bez povolení autora. Vždyť fotografie které má fotograf ve své fotobance a nabízí je k prodeji, tím naznačuje, že jsou jeho majetek. Že on je jejich autorem. Ale v tomto případě tomu tak není! Nechápu oč mu jde. V článku, kde jsou použity moje fotografie jsem stále veden jako autor. A ty samé fotografie nabízí k prodeji.

Položme si otázku. Může se taková věc stát člověku, který si za takové akce bere peníze od lidí? Vždyť tady jde o samotnou pověst pro další takovou činnost? Napadá mne další věc. Má to vlastně Michal Jirouš zapotřebí? Stojí mu to za to? Pár fotek obyčejného norka amerického? S jeho finančními možnostmi, kdy si může dovolit téměř cokoliv? Je to jen pár fotografií, ale tady jde především o princip a slušné chování člověka a hlavně právníka, který by měl vědět, co jsou autorská práva.

Co k tomu dodat? Na začátku jsem měl pocit, že Michal Jirouš je dobrý člověk a hlavně profesionál. Ale po mé zkušenosti jsem došel k jinému přesvědčení. Mám pocit, že Michal Jirouš fotí jen proto, aby měl fotografie co mají ostatní. A ukázal ostatním, že na to má. Pokud se toto děje v profesionální sféře mezi fotografy, tak je to velmi smutné zjištění. Ale když se podíváme na dnešní svět, bohužel se taková jednání stávají téměř normou.

Ještě ten den tedy 2.9. 2013 jsem mu napsal email a požadoval vysvětlení. Zatím bez reakce.

 

Související články:

Kloubový držák, výborná pomůcka při fotografování rostlin

Orchideje České republiky - Orchideje Evropy a přilehlých oblastí, dvě nové knihy plné inspirace

JBL Clip 2, Bluetooth reproduktor, ideální pomocník při fotografování přírody

 

 


 

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.