Kategorie: Články

Chaluha velká, útočící chaluha

Při pobytu na norském ostrově Runde, bylo možné fotografovat i tento druh z ptačí říše. Setkání s chaluhou bylo pro mne první jako i s ostatními obyvateli z živočišné říše ostrova Runde. Asi nejzajímavější okamžik při fotografování a pozorování chaluhy velké, bylo zajímavé vidět souboj chaluh mezi sebou.

 

 

Chaluha velká, první setkání

Ještě první den, kdy jsem přijel na ostrov, se šlo na papuchalčí skálu fotit tyto krásné ptáky. A právě chaluhu velkou jsem při zdolávání kopce nad naší chatou viděl poprvé. Pak jsem se za tímto obyvatelem ostrova ještě několikrát vrátil.Při další návštěvě u chaluh jsem se tak trochu bál. A to, když na mne začala chaluha najednou útočit.  Vystoupal  jsem kopec nad chatou a šel po pěšině směrem vzhůru, kde se nachází nejvyšší bod ostrova. Po této cestě  jsem  každý den chodil k papuchalkům. Někde v polovině cesty  jsem odbočil v pravo. Celý ostrov Runde je vlastně jedno velké rašeliniště.  Všude je hodně vody a země je velmi měkká. Po příchodu k místu výskytu chaluh jsem si odložil vybavení na zem a začal fotit.

 

Útočící chaluha

Po chvilce jsem si všiml, že jedna chaluha na mne začala nalétávat. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost a fotografoval jsem dál. Asi po hodině jsem ucítil jak mi za hlavou prolétla v těsné blízkosti jedna chaluha. Kolega Karel K., se kterým jsem tam fotografoval to zachytil na jednom snímku, který je zde v článku. Pak mi došlo proč vlastně útočila. Všiml jsem si totiž, že v naší blízkosti bylo hnízdo s mláďaty. Hnízdo nebylo vůbec  vidět. Hned po tomto zjištění, jsem se stáhl od místa, kde bylo hnízdo, abych je nerušil a chaluha se uklidnila.

 

Související články:

Orchideje na ostrově Runde, prstnatec plamatý

Papuchalk bělobradý, ostrovní klaun

Návštěva norského ostrova Runde

Norek americký, lovící šelma

Ústřičník velký, křikloun ostrova

 

Galerie:

Chaluha velká

 

     chaluha

 

     chaluha

 

     chaluha

 

     chaluha

 

     chaluha
 
 
 (Fotografováno v červenci 2011)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.