Kategorie: Články

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Kamarád Jirka se kterým jezdím často fotografovat má toto místo od svého bydliště velmi blízko. Bydlí totiž kousek od Týnce nad Sázavou. Na focení kandíku jsem také pozval kamarádku Lenku ze Strakonic, kterou jsem potkal při focení v Krkonoších. Škoda že to i já nemám blíž. Navštívil bych toto místo během doby květu vícekrát. Ale takový je život. Každý máme něco na dosah.

 

 

Cestou necestou

Večer před odjezdem ještě krátká domluva po telefonu a ujištění se že vše platí. Ráno vstávám trochu dřív. Čeká nás o něco delší cesta. Když zazvoní budík začínám ho proklínat. Co že jsem si to zase vymyslel za věc. Při pohledu na hodiny které ukazují  5.00 si říkám že všichni ostatní chytří lidé ještě spí. Nesnáším brzké vstávání. Schůzka je domluvená a tak hurá na cestu. Tentokrát jsem si řekl, že si odpustím tu vymoženost naší doby a nepojedu po dálnici ale při cestě na Medník , který se nachází v blízkosti našeho hlavního města Prahy se dá použít i jiná cesta a mnohem příjemnější.  Ono není ani o co stát s tou naší kvalitou dálnic. Pokud se tomu tak dá říkat. V obci Dubenec odbočuji směr Nečín, Chotilsko, Štěchovice a cílové místo Hradištko-Pikovice. Když jsem přijel na smluvené místo v Hradištku, tak jsem si všiml, že lidé  pomalu začínaljí opouštět své domovy a nosí si domu obzvláště vypečené rohlíčky na snídani. Říkal jsem si to jsem ale blázen. A já jedu 100 km , abych v 7.00 ležel  v hlíně a fotil kytku někde v lese. Ale ona to není jen tak obyčejná rostlina z čeledi liliovitých. Je to jediné místo v naší republice kde se vykytuje. Pak se hovoří ještě o jedné lokalitě a tou je Letohrad.  Vidět ji na vlastní oči stojí za tu cestu a brzké vstávání.

 

 

Výstup na Medník

Po chvilce čekání vidíme že kamarád Jirka přijíždí. Sedám do vozu a jedeme ještě kousek kde necháváme naše auta. Bereme vše potřebné a vyrážíme směr vrchol Medník. Po pár metrech chůze se začíná cesta nebezpečně zvedat vzhůru. Otáčím se a oznamuji, že nás čeká ostré stoupání.  Už slyším Jirku jak lamentuje. Po chvilce stoupání narážíme na naučnou stezku, která byla vytvořena na vrchu Medník. Naučná stezka byla mnoho let ve špatném stavu. Na podzim roku 2009 byla organizací Zvoneček (Centrum ekologické výchovy Zvoneček) z Vraného nad Vltavou zrekonstruována do dnešní podoby. Stezka má 14 zastávek.  

 

 

Poprvé u kandíků

Odhadem po půl hodině chůze potkáváme paní , která jde na svou chatu, kterých je zde plno. Vždytˇ se také nacházíme v oblasti, kde vodáctví a historie trampingu má své nezastupitelné místo. Ptáme se kde přesně je místo kde kandík roste. Paní bez sebemenšího váhání odpovídá a odbočuje na jinou stezku. Když dorazíme na místo které nám popsala  musíme konstatovat že měla pravdu. Vidíme první květy a všichni uléháme k zemi a začínáme fotit.  Je 7.00 a jsme prozatím sami. Ale to se už za 2 hodiny změní.

 

Související články:

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Koniklec luční, svítání v Brdech

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

 

Kandík psí zub, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Kandík psí zub

 

 

 

 

Kolem 12.00 odcházíme s pocitem, že máme splněno to, proč jsme přijeli. Nasedáme do aut a každý odjíždíme k domovu.  Každému kdo má rád přírodu doporučuji navštívit toto krásné místo a vidět tuto nádhernou rostlinu.

 

(Fotografováno v březnu 2012,2013)

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, kandík psí zub ochrana odpovědět
Nádherné fotografie. Jenom škoda, že jste do textu nenapsal jak je kandík na Medníku rok za rokem davy lidí likvidován. Víte vůbec, že je ho tam rok od roku méně? Když rostou bledule jarní, tak nikdo nedovolí mezi ně vstupovat. Proč je to u kandíků obráceně.
, hodnocení odpovědět
Krásně nafocené i napsané
icon odpověděl(a)
Ahoj Lenko, docela jsem si všiml pozdě, že jsi tu zanechala komentář 5 . Tak děkuji za návštěvu.