Kategorie: Články

Konipas horský, nejčastější návštěvník před krytem

Mnohokrát jsem si říkal, že se vydám fotografovat pěvce, kteří žijí v naší přírodě. Až příležitostí konečně fotografovat ledňáčky říční to myslím začalo. Jednu velmi vhodnou lokalitu, která je velice hojná na druhy mám nedaleko bydliště. Jezdím tam často, když chci utéct z každodenního všedního života, jen tak se projít a být především v přírodě.

 

 

Focení pěvců, vedlejší produkt při fotografování ledňáčků

Během měsíce září jsem strávil v krytu při čekání na přílety ledňáčků několik desítek hodin. Při  sezení  v malém maskovacím krytu jsem si krátil čas převážně pročítáním atlasu ptáků, nebo pokud byla příležitost a koutkem oka jsem zahlédl pohyb tak i fotografováním ostatních ptáků, kteří se před objektivem objevili. A že klid nebyl téměř nikdy. Místo kde jsem fotografoval prioritně ledňáčky bylo v tůních. Když nastane doba kdy se tvoří mlhy, tak je to doslova tajemné místo a když tudy procházíte v mysli se vám i když nechcete odehrávají magické příběhy. Tím, že je všude kolem vás voda, máte ideální přírodní pítko, kam se stahuje spousta ptactva a máte tak nepřebernou spoustu možností  vybrat si  místo jakým směrem namíříte objektiv.

 

Konipas horský, fotografování v tůních, každodenní návštěvník

Konipas horský se před mým krytem objevoval myslím nejčastěji ze všech ostatních ptáků, kteří obývají  tůň u které jsem  trávil mnoho hodin. Vždy, když přilétal tak jsem věděl, že je to právě konipas horský. Jeho nezaměnitelný zpěv se nedal přeslechnout a splést s jiným pěvcem. Jejich oblíbené místo kde posedávali, bylo přímo před mým krytem. V tůni ležel kmen stromu, který byl díky nízké hladině vody zcela obnažený. Touto dobou je hladina  tůní oproti předchozím rokům velmi nízko a místy není voda téměř žádná.  Je to způsobeno snížením stavu vody  přilehlého rybníka a určitě i letošním velkým suchem. Tím, že je hladina tak nízko má mnoho druhů ptactva příležitost si na dně  v bahně hledat potravu a patřičně toho využívají. Právě konipas horský tam prohledával metr po metru. Po chvilce se vždy přilétl napít před můj kryt a já ho mohl nerušeně fotografovat  jak posedává na větvích a kmenech, které jsou padlé do vody.Konipas horský, (popis druhu, zdroj Wikipedie)

 

Související články:

Ledňáček říční, modrý drahokam české přírody

Červenka obecná, strašpytel z tůní

Rybník u Ražic, mezi volavkami I

Čáp černý, malé překvapení

Vodouš bahenní, na skok k bahňákům

Rybník u Ražic, mezi volavkami II

 

Galerie:

Konipas horský

 

 

 


(Fotografováno v září 2015)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.