Kategorie: Články

Papuchalk bělobradý, ostrovní klaun

Na ostrov Runde v Norsku se jezdí asi hlavně za tímto nádherným ptačím druhem. I když se dá pozorovat i na jiných místech. Hned první den po příjezdu na ostrov a po malém odpočinku po celkem náročné cestě, směřovala naše cesta na papuchalčí skálu.

 

 

Na papuchalčí skále

Naše chata byla v těsné blízkosti pobřeží. Za papuchalky se muselo vystoupat téměř na vrchol ostrova. A musím říci, že výkon to byl úctyhodný. Když se člověk dostal na místo, bylo nejlepší si převléct spodní vrstvu, která byla propocená.  Nahoře jsem byl rád, že jsem si do batohu přibalil náhradní tričko na převlečení. Člověk pak byl po dobu focení v teple. Focení probíhalo ve večerních hodinách, kdy bylo nejhezčí světlo. A také to byla doba, kdy se vraceli z moře na hnízda, kde čekají mláďata na potravu. Vždy, když jsem odcházel od papuchalků, bylo kolem půlnoci. Ale stále ještě bylo velké světlo. To člověku došlo až když si uvědomil, kde je. Je to zvláštní pocit, být na takovém místě, kde je stále dá se říct den.

 

Každý den u papuchalků

U papuchalků jsem byl každý den a každý den skýtal nové zážitky. Legrace nastala v okamžiku, když se papuchalk rozhodl přistát. Jsou neskutečně rychlí a dobří letci. Ale přistání jim dělá trochu problém. Někteří se pak kutálí jak koule. Někdy jsem si všiml, že občas přistání několikrát opakoval než se povedlo. Jsem rád, že jsem je mohl vidět na vlastní oči a fotografovat. A doufám, že to nebylo setkání poslední.

 

Související články:

Návštěva norského ostrova Runde

Ústřičník velký, křikloun ostrova

Norek americký, lovící šelma

Chaluha velká, útočící chaluha

Orchideje na ostrově Runde, prstnatec plamatý

 

Papuchalk bělobradý, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Papuchalk bělobradý

 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg
 
 

     papuchalk-belobrady.jpg (Fotografováno v červenci 2011)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.