Kategorie: Články

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Na focení šafránu bělokvětého jsem pozval svého dobrého kamaráda, básníka a kolegu fotografa Jirku K. Při plánování cesty za šafránem na Šumavu jsem našel dvě lokality. Je 7.30 a Jirka již stojí u mne před domem. Moje babička měla šafrán také ve své skalce. Byla to velká zahradnice. Škoda, že už není mezi námi. Ale vlastně je a to díky vzpomínkám.

 

 

Šafrán bělokvětý

Rostlina dosahuje výšky asi 15 cm. V půdě je kulovitá hlíza, ze které vyrůstají dva až čtyři listy, které mají čárkovitý tvar a jsou 3 mm široké. Listy se utvářejí brzy po vykvetení. Květy jsou bílé, fialové nebo světlefialově pruhované. Plodem je tobolka. Šafrán bělokvětý roste na vlhčích horských pastvinách a loukách. Vyžaduje hlinité až jílovité půdy, které jsou bohaté na humus. Tento druh šafránu je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny.

 

 

Za šafránem na Šumavu

Já se vydám tentokrát za touto rostlinou až na Šumavu. Při pátrání po této květině, jsem objevil hned dvě  lokality. Jedna je u obce Křisťanov a druhá u obce Strážný. V ČR rostou dva druhy této rostliny. Šafrán bělokvětý a šafrán karpatský. Oba druhy jsou řazeny ke kriticky ohroženým druhům flóry ČR. Ale míst na Šumavě kde roste tato rostlina je mnohem víc.

 

 

 

Směr Strážný

Jako první lokalitu, kam se jedeme podívat vybíráme u obce Křišťanov. Na místo přijíždíme kolem půl deváté, ale zjišťujeme, že jsou zde květiny moc malé. Díky letošní zimě je vše tak trochu opožděné. Po domluvě nasedáme do auta a přesouváme se ke Strážnému. Po chvilce hledání a telefonátu kamarádce Lence místo konečně nacházíme. Při přípravě na toto focení jsem se dočetl, že je tu  populace dosti početná. Ale po příchodu na místo, mne počet šafránu zaskočil. Byl to krásný pohled vidět svah pokrytý touto květinou. Kam oko dohlédlo, byl šafrán. Ten den bylo krásné teplé počasí. Tak jsem využil toho si jen tak sednout na louku a pozorovat přírodu kolem. Příští rok se podíváme zase na jinou lokalitu.

 

Související články:

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Koniklec luční, svítání v Brdech

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

 

Galerie:

Šafrán bělokvětý

 

 

 

 

 

 

 

 (Fotografováno v dubnu 2013)

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.