Kategorie: Články

Tuleni z malého ostrova Dune

Ostrov Dune ležící v těsné blízkosti Helgolandu, je domovem kolonie tuleně obecného a kuželozubého. Každý den jsem se na tento ostrůvek také vracel abych je mohl fotografovat a sledovat jejich životní projevy. Kromě těchto nádherných savců zde můžeme spatřit také několik druhů ptáků.

 

 

Každodenní návštěva ostrova, tuleň obecný a kuželozubý

V den našeho příjezdu na ostrov Helgoland jsme ihned odpoledne zamířili na sousední menší ostrov Dune za tuleni. Na tento ostrov jezdí každou půlhodinu menší loď, která pojme odhadem  20 osob. Lístek za 5 EUR, který si zakoupíte je i zároveň zpáteční. Plavba z Helgolandu na  Dune netrvá více než 10 minut. Po vstupu na Dune vás přivítá křik ústřičníka velkého. Tohoto ptáka jsem poprvé spatřil v Norsku na ostrově Runde. Velmi jsem si ho oblíbil pro svůj vzhled. A na tomto ostrově jich bylo poměrně dost. Kamarád Jirka Sedláček byl na ostrově již tento rok v dubnu a tak byl naším průvodcem po obou ostrovech. Ihned jsme zamířili na pláž kde odpočívají tuleni. První den našeho pobytu jich na pobřeží mnoho nebylo. Ale druhý den už se dalo napočítat dobrých 50-70 tuleňů na plážích po celém obvodu ostrova. Vzdálenost, která je povolena pro přiblížení se k tuleňům je 30 m. Ale, když se člověk chová ohleduplně, dá se tato povolená vzdálenost ještě trochu zmenšit. Je to nádherný zážitek pozorovat tato zvířata v jejich přirozeném prostředí a sledovat jejich životní projevy. Často jsem ani nefotografoval a jen je pozoroval.  Pokud se člověk přibližuje ke skupině tuleňů tak jsou tato zvířata obezřetná a sledují každý váš pohyb. Stojící osobu berou jako nebezpečí a mají tendenci prchnout do vody ale není to pravidlem. Ale pokud si člověk lehne na zem tuleni se uklidní a můžete si vychutnat jejich společnost naplno.

 

Související články:

Helgoland a Dune, dva ostrovy v Severním moři

Ústřičník velký, labužník z ostrova Dune

Terej bílý, elegán na ostrově Helgoland

 

Tuleň obecný, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Tuleň kuželozubý, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Tuleň obecný, Tuleň kuželozubý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v červnu 2014)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, - odpovědět
Ahoj,
byl jsem tam v lonskem roce take poprve a urcite bych tam opet rad zavital, jak na terje v letnim obdobi, tak i na ostatni ptaky. Nevylucuji ani zimni navrat v obdobi kladeni mladych. Mel jsem stesti na fotografovani porodu mladeho tulene, ale tamni priroda mne nadchla velmi i jako celek...
Honza
icon odpověděl(a)
Ahoj Honzo,
tak to musel být krásný zážitek vidět narození mladého tuleně. Určitě se tam opět vrátím. Chtělo by to naplnit auto. Ideálně čtyři lidé. Mám partu tří lidí. Pokud se tam pojede a budeš mít zájem se přidat bude to fajn.