Kategorie: Články

Ústřičník velký, labužník z ostrova Dune

Na tento ptačí druh jsem se velmi těšil až ho zase spatřím. Ústřičník má velmi pronikavý projev a nedá se přeslechnout. Poprvé jsem ústřičníky viděl v Norsku na ostrově Runde. Ale zde jsme byli svědky něčeho velmi komického.

 

 

Ústřičník velký, každodenní společník při fotografování

Při každé návštěvě ostrova Dune nás vítal tento pták svým nezaměnitelným pokřikem a přeletem nad molem ostrova. Ústřičníci se dali spatřit všude po ostrově. Ve středu ostrova Dune jsou i dvě malá jezírka kam jsem několikrát během návštěv ostrůvku zašel a trávil čas ve společnosti právě tohoto ptačího druhu. A bylo to i místo pro malé občerstvení při  fotografování během dne. Člověk tak může relativně v pohodlí pozorovat okolí a život na ostrově. Je tam postaveno malé zastřešené sezení. Ústřičníky jsem fotografoval jak na plážích tak i ve vnitrozemí ostrova.   Je zajímavé, že zvířata ve Světě nechají člověka přijít na velmi krátkou vzdálenost. V České republice se ke zvířeti přiblížíte na 80 metrů a už prchají. Tady to byl doslova ráj. Ústřičníky jsem pozoroval z jednoho metru a vůbec jim to nevadilo. V Norsku to bylo trochu složitější. Tam mi dovolili vzdálenost okolo 10-15 metrů.

 

 


 
Ústřičník velký, labužník z ostrova Dune

Na ostrově Dune je i menší restaurace kde můžete posedět a dát si něco dobrého k jídlu. Zároveň sledujete okolí a můžete relaxovat. Při naší návštěvě se po chvilce objevil jeden ústřičník. Přilétl a sedl si na střechu restaurace. Jeho pokřik byl velmi intenzivní. Netrvalo dlouho a ústřičník slétl na zem. Po dřevěném chodníčku si to přímo namířil do restaurace kde mu zaměstnanec připravil talířek s pochoutkou. Všiml jsem si, že tam byl nakrájený párek. Vždy si vzal kousek do zobáku a odlétl pryč. Dá se usuzovat, že připravenou pochoutku nosil do hnízda mláďěti. Po chvilce se vrátil a celá podívaná se opakovala. Všichni jsme se smáli a bavili se tímto divadlem.

 

Související články:

Helgoland a Dune, dva ostrovy v Severním moři

Tuleni z malého ostrova Dune

Terej bílý, elegán na ostrově Helgoland

 

Ústřičník velký, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Ústřičník velký

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v červnu 2014)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.