Kategorie: Články

Vstavač osmahlý, orchidejová stráň od chmelnice

Vstavač osmahlý jsem měl možnost poprvé fotografovat na břehu řeky Otavy nedaleko města Sušice na Šumavě. V České republice se tato orchidej vyskytuje spíše vzácně. Lokalitu, kterou jsem tentokrát navštívil nedaleko Litoměřic, mne přímo ohromila počtem rostlin které zde byly.

 

 

 

Lokalita vstavače osmahlého od chmelnice

Naším druhým cílem cesty za orchidejemi po okolí Litoměřic, byla návštěva lokality vstavače osmahlého, která se nacházela nedaleko chmelnic, kde v hojném počtu tato orchidej roste. Po několika minutovém hledání se nám podařilo najít vstup na zmíněnou lokalitu. Opět krátké stoupání do svahu a za pár okamžiků se nám otevřel pohled, který nám doslova vyrazil dech. Všude kam oko dohlédlo, byl vstavač osmahlý. Domnívám se, že na místě mohlo být v květu minimálně pět tisíc rostlin vstavače osmahlého. Byl to doslova neskutečný pohled. Chvilkami jsem se přistihl, že jsem jen tak seděl a pozoroval okolí kolem sebe a jen si užíval pohled na orchideje. Během fotografování nám také chvilku pršelo. V půl páté odpoledne jsme opouštěli naši druhou lokalitu navštívenou toho dne a vydali se směrem k domovu. Již se těším na další cestu, která mne bude během měsíce června čekat. Orchidej, kterou bych rád navštívil a za kterou se chystám, již druhým rokem, je kruštík bahenní.

 

Vstavač osmahlý, (popis druhu zdroj BOTANY. cz)

Vytrvalá bylina s kulovitými hlízami a přímou lodyhou, 18–40 cm vysokou, přízemní listy jsou podlouhlé, špičaté, květenství je husté, úzce válcovité, okvětní lístky skloněny v uzavřenou hnědo nachovou přilbu, pysk je hluboce 3dílný, prostřední úkrojek je 2laločný s malou špičkou mezi laloky, bílý, tečkovaný. Objevují se také exempláře s květy čistě bílými.  Roste na výslunných loukách a pastvinách, vzácně i ve světlých lesích od nížin až do hor.  U nás se vyskytuje na celém území vzácně (a nutno říci, že stále vzácněji), poněkud častější je jen v Pošumaví a především na východní Moravě. V literatuře se poměrně často rozlišují dva na našem území vyskytující se typy – nominátní varieta (s dřívější dobou květu a drobnějším vzrůstem) a var. aestivalis (kvete většinou až od července, rostliny jsou vyšší, objevuje se především na východní Moravě). Řada botaniků však toto taxonomické rozlišení zpochybňuje. Vstavač osmahlý (respektive obě jeho variety, viz níže) patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t), zákon jej chrání v kategorii silně ohrožených (§2).

 

Související články:

Vstavač kukačka, orchideje v ranní rose

Litoměřicko, za orchidejemi do Českého středohoří

Vstavač nachový od Litoměřic, oblast bohatá na orchideje

Vstavač vojenský, poprvé u orchidejí v Bílých Karpatech

Orchidejová sezóna, první kilometry za orchidejemi

Okrotice červená, orchidej ukrytá v lese

Orchideje v červnu, Šumava plná orchidejí

Vstavač bledý, na poslední chvíli

Orchideje, krása na dosah ruky

Šumavské orchideje, návrat na Šumavu

Střevíčník pantoflíček, klenot z Jižních Čech

Hlístník hnízdák, nenápadná orchidej

Orchideje na ostrově Runde, prstnatec plamatý

Vstavač kukačka pod Javorníkem a u Českého Krumlova, rozkvetlá Šumava

 

Galerie:

Vstavač osmahlý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v květnu 2015)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.