Kategorie: Články

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Bledule jarní, je alespoň pro mne, jedna z nejkrásnějších květin jara. Když jsem se rozhodl, že se je pokusím zachytit na svých fotografiích, začal jsem pátrat po lokalitě, kde se vyskytují. V dnešní době internetu to ani není tak velký problém zjistit. Během pár minut jsem našel několik míst a jde především o chráněná území, kde se bleduli jarní velmi dobře daří. Nejdříve, jsem objevil pár míst na Vysočině a pak během důslednějšího pátrání dvě velké lokality blízko mého domova, kde roste ve velmi hojném počtu. Nachází se v okrese Prachatice.

 

 

Příprava před fotografováním

Jsem velmi rád že bydlím v Jižních Čechách. Mám tu vše na dosah ruky. Tedy téměř vše.
Podle mapy  jsem zjistil lokality, kde se nachází a vytiskl si malé mapky s popisem, které jsem si založil do desek.Tam mám uložena  všechna místa na která jezdím fotografovat.  Je to přehledné a  jen stačí zalistovat a najít si to, co je právě aktuální. A vím kam se vydat. Příprava je vždy dobrá dopředu. Pak už stačí jen sednout do auta  a vyrazit fotit.

 

 

 

Konečně na bledule

Je sobota ráno a já konečně vyrážím na bledule. Budíček  je nastavený na 6.00 hodin . Rád bych byl u bledulí již kolem sedmé  hodiny. Místo na které vyrážím  je vzdálené jen téměř 50 km od mého bydliště.
Jízda nebude trvat dlouho tak si mohu ráno přispat.

 

 

Bledule kam se podíváš

Přijíždím na moje dnešní cílové místo, sluníčko se už dere ven. Je krásné světlo. Zamykám auto a jdu na první ze dvou lokalit bledule jarní. Místa nejsou daleko od sebe. Tak se dají během dopoledne stihnout obě. Během dvou týdnů jsem se na tato magická místa vrátil i v odpoledních hodinách. A každé  má své kouzlo. Je dobré se vracet. Jak jsem se blížil k místu výskytu, začal jsem ve vzdálenosti asi 50 metrů vidět bílou plochu mezi stromy. Bledule jarní roste v mokrých místech hlavně kolem potoků a říček. A ani zde tomu nebylo jinak.
Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem spatřil ten bílí koberec  bledulí. Kam jen oko pohlédlo byla ta krásná jarní květina. Nádhera. Praštil jsem s batohem na zem a začal fotit tu krásu kolem sebe.
Po asi hodině focení jsem si všiml , že nejsem  sám. Dvě paní, asi zdejší obyvatelky se přišly podívat tak jako asi každý rok na tu krásu co nám příroda nabízí. Občas si říkám co se lidem honí v hlavě, když mne vidí válet se někde v listí nebo trávě. Focení uteklo jako voda a já se mohu vydat na cestu zpět domů. Pokud máte tu možnost někde
vidět na jaře kvést bledule jarní, určitě si to nenechte ujít. Ten zážitek stojí za to.

 

Související články:

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Koniklec luční, svítání v Brdech

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

 

Bledule jarní, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Bledule jarní

  

 

 

 

 

 

 (Fotografováno v březnu 2012)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, Foto odpovědět
Moc nádherné fotky,skvělé
icon odpověděl(a)
Děkuji za návštěvu. Jsem rád, že zaujalo.