Kategorie: Články

Bledule jarní od Blanského lesa, návrat po čtyřech letech

Zima byla opět poměrně teplá a příroda se probudila zase o něco dříve. Moje první letošní zastávka za florou byla na jednu z lokalit bledulí, kterou jsem navštívil naposled před několika roky.

 

 

 

Po čtyřech letech u bledulí

Neskutečné, jak ten čas letí. Tuto lokalitu jsem navštívil poprvé před čtyřmi lety. Proto jsem si řekl, že se vrátím a strávím opět pár hodin mezi jednou z prvních jarních květin, která nám ohlašuje brzký příchod jara. Páteční březnové ráno jsem sedl do auta a rozjel se směr Šumava. Moje cílová destinace byla  nevelká louka, skryta v lese, kterou lemuje menší potůček. Během cesty na onu louku jsem se opět proklínal jako před čtyřmi lety, že jsem si nevzal gumovky. Cesta od vozu totiž vede přes čerstvě zorané pole. A tak jako před lety i tento rok bylo po dešti a hlína se pěkně lepila na mé goretexové boty. Po vyjití z pole jsem měl obuv vážící snad dvacet kilogramů. Nejdříve jsem ji musel zbavit množství ornice, abych mohl vůbec pokračovat dál. Naštěstí to byl již kousek a já uviděl opět bílý koberec bledulí táhnoucí se do vzdálenosti sta metrů.

Příroda, která člověka nabíjí

Nádherný pohled. Položil jsem na zem brašnu s technikou, stativ, odrazné desky a sedl si na chvilku na okraji lesa, abych si užil klid okolního prostředí. Nikde ani živáčka. Jen zvuk tekoucího potůčku a zpěv ptáků všude kolem. Na moment mne vyrušil zvuk, který se ozýval za mnou v lese mezi stromy. Otočím se a spatřil jsem dvě laně. Opodál seděl zajíc a bedlivě mne sledoval. Jak jsem se pohnul, okamžitě během pár vteřin zmizel. Po nabažení se klidu jsem ulehl mezi bledule do trávy a začal fotografovat. Sluníčko se chvílemi  schovávalo za mraky, což je pro fotografování flory to nejlepší. Ten den jsem se vracel domu spokojený a plný optimismu. Příroda vám dodá totiž mnoho energie, která nám po zimních měsících chybí.

 

Související články:

Sasanka hajní, po bílém lesním koberci

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Koniklec luční, svítání v Brdech

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

Hořec jarní na fotbalovém hřišti

Ocún jesenní, čas podzimu

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Šafrán bělokvětý, první jarní den na Šumavě

Koniklec luční při východu slunce

 

Bledule jarní, popis druhu (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Bledule jarní

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v březnu 2016)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.