Kategorie: Články

Kloubový držák, výborná pomůcka při fotografování rostlin

Ani nevím kde jsem tuto pomůcku viděl poprvé, nebo kdo o ní hovořil z mých kamarádů fotografů. O této věcičce jsem uvažoval již několik let. Ale stále jsem její pořízení odsouval a pak při samotném fotografování rostlin se nespočetněkrát rozčiloval, když foukal byť jen slabý vítr. I ten nadělá při tomto stylu fotografování neplechu.

 

 

 

Související články:

Orchideje České republiky - Orchideje Evropy a přilehlých oblastí, dvě nové knihy plné inspirace

JBL Clip 2, Bluetooth reproduktor, ideální pomocník při fotografování přírody

Autorská práva podle Michala Jirouše

 

Domácí výroba nebo nákup originálu od Wimberley?

Určitě není problém takovou věc pořídit v obchodě s fotografickým vybavením. Například ji nabízí známý výrobce s fotografickými doplňky WIMBERLEY. Každá věc něco stojí. Jsou dvě možnosti. Buď si ji pořídíme v obchodě, nebo je další varianta, že si ji vyrobíme sami. Při nedávném fotografování jsem právě tu od WIMBERLEY viděl u Dušana Vainera se kterým jsem byl fotografovat smrkovník plazivý. Ten den jsem si ji na chvilku půjčil a vyzkoušel s ní fotografovat. I u takové malé rostlinky jako je smrkovník stačilo aby foukal slabý vítr a při pohledu přes živý náhled na fotoaparátu se orchidej třepotala. Použil jsem tedy držák a problém byl vyřešený. A bylo to opravdu velmi účinné. Tehdy jsem si řekl, že je čas si takovou věcičku již pořídit. Nákup v obchodě by byl nejpohodlnější řešení. Ale já se rozhodl pro variantu domácí výroby. Nešlo mi ani tak o peníze jako o to vyzkoušet si, že i domácí model bude stejně dobře fungovat jako ten z obchodu.Jednotlivé díly držáku, co budeme potřebovat

Pokud si držák pořídíte v obchodě všimnete si, že kloubové rameno je vlastně systém jednotlivých prvků zacvaknutých do sebe, který se používá při chlazení v pracovním prostoru u obráběcích strojů. Co vlastně budeme potřebovat? Můžeme říct, že pouze tři samostatné díly: kloubový držák, kolík-kterým budeme soustavu fixovat do země a jako poslední prvek je svěrka, kterou držíme fotografovaný objekt. Pokud si dáme trochu práce a zapátráme na internetu všechny popsané díly držáku se dají snadno zakoupit. Můžete si vybrat i barevné provedení. Já jsem použil zelené provedení. Jako kolík, kterým se bude celá pomůcka fixovat do země jsem použil ocelovou kulatinu průměru 6mm, vsazenou do kovové závitové redukční vsuvky, která je spojena s kloubovou částí). Jako svěrku jsem použil obyčejnou krokosvěrku, kterou používají elektromechanici nebo elektrikáři. Jako svorku ještě plánuji použít jiný typ. Toť vše. Pomůcku jsem již vyzkoušel při fotografování orchidejí. Svou funkci výrobek splnil na výbornou.


(fotografie byly pořízeny mobilním telefonem)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v srpnu 2020)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.