Kategorie: Články

Koniklec luční, svítání v Brdech

Konečně jsem se dočkal! Fotografování koniklece lučního jsem si předsevzal již před dvěma lety, ale zrealizovat cestu za touto vytrvalou bylinou se mi podařilo až tento týden. Lokalit, kde roste koniklec luční znám několik, avšak tato je asi nejblíž od mého bydliště. Tedy prozatím. O bližší lokalitě zatím nevím.

 

 

 

 

Koniklec luční v Brdech, chladné ráno na stráni

Fotografování této rostliny bylo v plánu již nějaký  čas a tento týden to konečně klaplo. Vše se seběhlo nějak rychle a nečekaně. Jaro je konečně tady a míst kam se vydat fotografovat je mnoho. Stihnout všechno  snad  ani nejde. Místa kam bych se tento rok rád podíval mám připravená. Už jen záleží na čase a vhodných podmínkách. V pondělí jsem se v rozhovoru dozvěděl o jedné lokalitě koniklece lučního, která se nachází v Brdech v okrese Příbram ve středních čechách. A to není od mého bydliště daleko. Musím podotknout, že mi nevadí cestování za focením. A klidně jsem ochoten kvůli fotografiím ujet stovky kilometrů. V autě trávím při mém zaměstnání dost času. Tak mi taková cesta připadá jako nic. Ještě ten den, jsem si našel všechny potřebné informace o místě, kde přesně koniklec roste. Domů z práce, jsem se vrátil v pozdních nočních hodinách, ale nic mi nezabránilo tomu, abych v úterý již v šest hodin ráno stál na lokalitě koniklece  a zároveň sledoval rodící se nový den a čarovný  východ slunce ve společnosti této rostliny. Ráno bylo docela chladné a svah, kde koniklec roste byl pokrytý jemnou námrazou. Jsem tu včas! Slunce začínalo pomalu stoupat. Podmínky pro fotografování byly ideální. Rostliny pokrývala námraza, která se během hodiny začínala měnit v drobné kapičky a při dotyku slunečních paprsků se krásně třpytily. Lokalita je to opravdu velká. Její rozloha je 4.76 ha a nachází se ve výšce 420-455 m.n.m. Při pauze během fotografování jsem si ji prošel celou. Je to nádherné místo uprostřed krásné přírody Brdských lesů. Na protější straně svahu, kde roste koniklec se nachází malá vesnička. Při fotografování jsem si všiml, jak se vesnička probouzí do nového dne a lidé začínají vycházet se svých domovů. Nedaleko bylo jedno stavení, ze kterého vyšel majitel na zápraží, popíjel svou tradiční ranní kávu a pozoroval okolí.  Ze svahu je nádherný pohled do menšího údolí, kde se ráno povaluje mlha a zakrývá tak celkový výhled do krajiny. Od konikleců jsem odjížděl kolem dvanácté hodiny polední. Čas utíkal neskutečně rychle. A již dnes mám v hlavě pár nápadů jak fotit při příští návštěvě. Pokud to půjde, ještě se brzy za koniklecem vydám.

 

 

 

 

 

Související články:

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Hořec jarní na fotbalovém hřišti

 

Koniklec luční, popis druhu, (zdroj Wikipedie)


Galerie:

Koniklec luční


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v dubnu 2014)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, krása odpovědět
Zdravím, krásné fotografie konikleců. Koniklece mám moc ráda, zasadila jsem si je do předzahrádky, nechají se koupit sazenice v OBI, ale fotografování na zahrádce není to pravé ořechové. Mohl byste mně prozradit kde v Brdech koniklec roste. Nemám to tam daleko, také bych si ráda cvakla koniklec ve volné přírodě. Pokud můžete, prosím na email maruskovarova@seznam.cz Děkuji, přeji dobré světlo a těším se na další fotografie. MarieK.
icon odpověděl(a)
Dobrý den, děkuji za návštěvu na mém webu a těší mne, že se fotografie líbí. Volná příroda je vždy lepší :-) .
, aaaa odpovědět
Míšo,krásné klece koní,úplně profi
icon odpověděl(a)
Jsem moc rád, že se líbí. To vždy potěší 1 Nádherná lokalita. Byl jsem tam už v šest ráno. A pohled na koniklec při východu Slunce byl úžasnej.
, - odpovědět
Michale, luxusní fotky!!!
icon odpověděl(a)
Kamaráde jsem rád, že se fotky líbí. Jen škoda, že dnes neklaplo počasí.