Kategorie: Články

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Tento rok jsem si dal za úkol navštívit tři druhy koniklece. Jako první jsem navštívil místo, kde roste koniklec luční. Následovala lokalita koniklece jarního a letošní putování za touto bylinou z čeledi pryskyřníkovitých jsem zakončil cestou a návštěvou čtyř lokalit koniklece velkokvětého na Třebíčsku. Jak byla cesta úspěšná posuďte sami v následujícím příspěvku.

 

 

Kam o víkendu, putování za koniklecem velkokvětým

Začátkem jednoho dubnového týdne jsem se rozhodoval kam o víkendu pojedu fotit. Volba padla na koniklec velkokvětý. Ale již tu panovala trochu obava, že koniklec bude odkvetlý. Jak už napověděl perex článku měl jsem tento rok naplánovanou cestu za třemi druhy koniklece. Koniklecem lučním, jarním a velkokvětým.

 Koniklec velkokvětý, cesta na Moravu

Celý týden jsem sledoval předpověď počasí a doufal, že se v pátek ráno vydám na cestu. Budíček je nastavený na čtvrtou hodinu ranní. Vstal bych i dříve, abych byl již v okolí Třebíče na východ slunce, ale můj pozdní návrat z práce to neumožňoval. Už tak jsem spal jen tři hodiny což pro mne jako pro člověka co má rád spánek je celkem málo. Rychle beru věci do auta a vydávám se na cestu. Cestou poslouchám mou oblíbenou stanici Radiožurnál a čekám ještě na informace o počasí. Den na Moravě slibuje slunečno s mírnou oblačností což je ideální pro fotografování. Zpětně musím říci, že počasí mi vydrželo po celý čas strávený na Moravě. Až při zpáteční cestě začalo pršet. Na první lokalitu jsem přijel kolem půl osmé ráno. Příroda se probouzela do nového dne, sluneční paprsky se prodíraly skrze mraky a všude byla cítit vůně stomů, já vstupoval na území koniklece velkokvětého.

 Na lokalitách za pět minut dvanáct

Při hledání lokalit koniklece velkokvětého jsem se dopátral tří míst, kde se vykytuje. Samozřejmě jich je v ČR mnohem více. Ale ta místa, která jsem plánoval navštívit se nacházela na západě Moravy, v jihovýchodní části kraje Vysočina a jsou všechna v okolí města Třebíč, které leží na řece JihlavěNejvětší lokalita koniklece velkokvětého u nás a v celé Evropě je v Brně (Kamenný vrch) v městské části Brno-Nový Lískovec, kde je až 50 tisíc  rostlin. Když jsem odjížděl domu, tak jsem věděl celkem o čtyřech místech v okolí Třebíče, kde kvete koniklec velkokvětý. To poslední navštívené místo není ani zaneseno v mapách. Tento rok je díky nadprůměrným teplotám vše o trochu dřív. A má návštěva u koniklece velkokvětého byla opravdu za pět minut dvanáct. Na prvních dvou lokalitách kvetla už jen jedna nebo dvě rostliny. Ale ta třetí, jako by čekala ještě na mojí návštěvu a ponechala mi něco okolo třiceti rostlin v květu. Příští rok se tam vydám opět a rád bych viděl tato místa v plné síle, protože to musí být výjimečný zážitek. Hlavně poslední lokalita, která byla umocňována okolním prostředím. Měl jsem pocit, že z místa, kde kvete koniklec velkokvětý něco vyzařuje. Po fotografování jsem si udělal malou procházku okolní krajinou. Morava je krásný kout naší země.

 

Související články:

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

Koniklec luční, svítání v Brdech

Hořec jarní na fotbalovém hřišti

 

Koniklec velkokvětý, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Koniklec velkokvětý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v dubnu 2014)

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, - odpovědět
Přátelé, to je úžasné, kolik různých fotografií vznikne z jedné kytičky. Je to nádhera! Dokonalost! Musíte ty louky milovat.
icon odpověděl(a)
Dobrý den, přírodu mám moc rád. Moc rád tam trávím volný čas. Je to krásný relax a člověk si odpočine od lidí a od stresu, který bohužel v životě dnes téměř každý zažívá. Jen, kdyby se víc lidí chovalo k přírodě tak jak má.