Kategorie: Články

Papuchalk severní, po sedmi letech zpět na ostrově Runde

Loňský rok v červnu tomu bylo sedm let, co jsem podruhé navštívil norský ostrov Runde. Už tehdy jsem věděl, že se tam musím opět vrátit. Ale tentokrát jsem si pobyt na ostrově více užíval, hlavně se díval a nestresoval se tím co budu právě fotografovat.

 

 

 

 

 

Papuchalk severní, zpět na skále

Moje druhá cesta na ostrov Runde se začala domlouvat již v roce 2017. A už tehdy jsem se neskutečně těšil až se tam vrátím. V červnu loňského roku tomu bylo sedm let co moje noha poprvé vstoupila na ostrov. Tehdy se jelo z ČR autem. Doslova očistec. Sedět nepřetržitě 27 hodin ve voze. Ne, že by to člověk nezvládl. Ale je to náročné. Tentokrát to bylo luxusní. Letecky do Amsterdamu, kde byl přestup do Alesundu. Pak příjemnou hodinku vozem na samotný ostrov Runde. Během této cesty vozem musíme také využít převozu trajektem. Poté zastavujeme u supermarketu a dokupujeme základní potraviny na týdenní pobyt v chatě. Samozřejmně něco už máme zabaleno v hlavním zavazadle. Pro mne, Michala a Danču bylo dobré, že jsme věděli do čeho jdeme. Roman tam byl poprvé. Ubytování bylo ve stejné chatě jako při mojí první návštěvě. Což bylo také skvělé. Myslím, že to je nejlepší možné ubytování na ostrově, které tam může člověk sehnat. Prostě luxus! Když pominu moderní hotel na začátku ostrova. Ale takové ubytování je už podle mého zbytečné, i když by si to člověk mohl dovolit. Ale proč zbytečně utrácet. Já se spokojím i se skromnějším vybavením. Pro naši čtyřčlenou bandu byla chatička až dost velká. A proto jsme si každý mohl vybrat svůj pokoj. Ale vlastně to bylo perfektní. Nikdo nikoho nerušil a měl své soukromí. Po ubytování se mohlo ihned jít do terénu. A kam jinam, než za papuchalky. Ten kopec od naší krásné a útulné chatičky je doslova při prvních metrech výstupu zabijácký. První den to bylo opět docela náročné. Ale člověk si rychle zvykne, přispůsobí a pak to jde téměř samo. Při cestě vzhůru jsem si povšiml, že cesta byla malinko upravená. I přístup k papuchalčí skále byl trochu změněn. Před lety byla přístupová cesta u skály o něco obtížnější.  Co si budeme povídat. Lidí kteří se jdou podívat na papuchalky je opravdu hodně. A proto ty změny v bezpečnosti pro návštěvníky.  Ale ruku na srdce. Myslím, že lidí tam je až moc. Na skálu jsem se vracel každý večer a snažil se přetrpět ty davy návštěvníků. Příjemným zpestřením při pozorování a fotografování papuchalků bylo i objevení klidného místa Michalem D. Nikde nikdo. Jen samotní ptáci, pofukující vítr nad hlavou a pod námi mezi skalami kroužící orli mořští. Ten klid byl úžasný! 


Ostrov Runde a to ostatní

Runde ale není jen o samotných papuchalcích. Společně s nimi můžete pozorovat alky malé. Pokud se tam někdy vydáte věřte, že k fotografování je tam spousta jiného a neméně zajímavého. Na ostrově se můžete věnovat jak rackům bouřním, vránám šedým, terejům bílým, volavkám popelavým, orlům mořským, ústřičníkům velkým, spoustě pěvců ale i krabům, pokud máte štěstí i vydrám říčním. Jestliže jste milovníci flory není nic snažšího, než si najít na ostrově orchideje. Druh, který se tam vyskytuje je prstnatec plamatý. Ale tím vaše možnosti určitě nekončí. I krajináři si tam přijdou na své. A nejen na samotném ostrově. Autem se dá podniknout spousta výletů po okolních ostrovech a najít nepřeberné množství zajímavých pohledů. Já sám se fotografování krajiny nevěnuji, ale už o tom hodně dlouho přemýšlím, že bych to mohl zkusit. Změna je život. Děkuji za společnost Danče, Michalovi i Romanovi. Byli jste moc fajn. Ten týden utekl jako voda a čas návratu se nezadržitelně blížil. Myslím, že bych tam bez problémů vydržel další týden.

 

Papuchalk severní, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Ústřičník velký, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Chaluha velká, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Racek bouřní, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Linduška skalní, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

Alka malá, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Související články:

Alka malá, na hraně skály nad mořem

Racek bouřní, fotografování mláďat na pobřeží mezi kameny

Chaluha velká, východ a západ slunce v suchopýru

Návštěva norského ostrova Runde

Ústřičník velký, křikloun ostrova

Norek americký, lovící šelma

Chaluha velká, útočící chaluha

Orchideje na ostrově Runde, prstnatec plamatý

 

Galerie:

Papuchalk severní, Chaluha velká, Alka malá, Linduška skalní, Racek bouřní, Ústřičník

velký

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
(Fotogravováno v červnu a červenci 2018)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.