Kategorie: Články

Sněženka podsněžník, poslové jara na břehu řeky Labe

Obříství a sněženky, o tomto místě slyšel snad každý, kdo se zajímá o přírodu. Jedná se asi o největší místo výskytu sněženek u nás, které se nachází nedaleko města Mělník. Oslovil jsem kamaráda Jirku a společně jsme se vydali na naše letošní první fotografování a to za sněženkami.

 

    

Sněženka podsněžník od Labe 

O této lokalitě vím již velmi dlouho a cestu za sněženkami jsem si již plánoval několikrát, ale život je takový, že vám rád vaše plány trochu změní. Začátkem února  jsem podstoupil druhou plánovanou, ale již menší operaci v Praze Motolské nemocnici  a moc jsem se těšil až budu mít možnost opět po delší době fotit. Máme březen 2014 a já se konečně vydávám za touto krásnou rostlinou na břehy řeky Labe. Tak tedy vzhůru za sněženkami! Jako už po několikáté se zastavuji nedaleko Prahy, kde naberu Jirku a náš dnešní cíl je menší obec Obříství nedaleko Mělníka. Letošní zima je prostě zvláštní. Musím podotknout, že mi toto počasí  ale vyhovuje. Nejsem příznivec nízkých teplot a zimních sportů. Pro samotnou přírodu to asi moc dobré nebude! A půjde hlavně o spodní vody. Jsem zvědav jak bude vypadat letošní jaro a léto. Podle toho co nám zatím zima předvedla to vypadá, že vše bude možná tento rok dřív. Ale kdo ví?

 

 

 

 Na bílém koberci, sněženky všude kolem

To se musí prostě zažít na vlastní oči. Za svůj život jsem nějaké sněženky již viděl, ale to co se člověku naskytne právě na tomto místě je až neskutečné a magické zároveň. Moře a moře bílých květů kam až oko dohlédne. Podobný pocit jsem zažil, když jsem poprvé viděl lokalitu bledulí jarních, za kterými jezdím na nedalekou Šumavu. Náš cíl je jasný. Fotografování sněženek a tak odkládáme batohy a začínáme si vybírat místo, kde začneme fotografovat. V té záplavě květů ani nevíte, kde začít dřív. Po nějaké době se člověk uklidní, tep se ustálí a můžete se soustředit na tu drobnou květinku. Po chvilce fotografování ve vzduchu ucítím  příjemnou a známou vůni  a je mi jasné, že Jirka si zapálil svou oblíbenou dýmku. Atmosféra je téměř dokonalá. Při fotografování čas letí jako voda. Člověk hledá nové a nové pohledy, mění pozice a stanoviště, povídá a když se podívá na hodinky tak je pomalu čas k návratu. Musím říct, že u sněženek bylo krásně a rád se opět někdy vrátím. Jeden letošní úkol byl splněn a čakají další, které jsou připraveny. Plány jsou, ale uvidíme co se ve skutečnosti tento rok podaří splnit.

Související články:

Bledule jarní, bledule kam se podíváš

Šafrán bělokvětý, Šumava rozkvétá

Kandík psí zub, víkend na Medníku

Sasanka hajní, posel přicházejícího jara

Krátké zastavení na Medníku, kandík psí zub

Koniklec luční, svítání v Brdech

Jaterník podléška, ze stráně u potoka

Koniklec jarní, něžná krása na rulovém kopečku, velké zklamání

Koniklec velkokvětý, čtyři lokality u Třebíče

Hořec jarní na fotbalovém hřišti

 

Sněženka podsněžník, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Sněženka podsněžník

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v březnu 2014)

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.