Kategorie: Články

Sysel obecný, strážci z letiště

Myslím, že nenajdete ani jedno malé dítě, kterému by se toto malé a roztomilé zvířátko nelíbilo. Když se na něj podíváte máte dojem, že to je plyšová hračka. V místě, kde jsem ho fotografoval jsem tomu byl také svědkem, že děti jsou z tohoto malého, ale velmi mrštného zvířátka nadšené.

 

 

 

Hledání syslí lokality

Když jsem se rozhodl, že začnu pátrat po lokalitě v jižních Čechách ještě jsem netušil, že to bude tak blízko mého domova, kde ji objevím. Již dlouho vím, že syslí kolonie je v Mladé Boleslavi. A jistě ji zná mnoho lidí co se zajímá o přírodu. Místo se nachází těsně vedle jednoho mladoboleslavského sídliště. Bylo by to asi jednoduché řešení podívat se právě tam.  Ale já chtěl hlavně fotit v jižních Čechách. Ani tak nešlo o cestu, ale o to dát si tu práci a najít je tady.

 

 

 

 

 

Strakonice, syslí rodinka z letiště

Hledat jsem začal již někdy v únoru tohoto roku, ale výsledek byl stále na bodu nula. Pak jsem toto téma na nějakou dobu odložil a vrátil se k němu až v červenci. Byla to otázka jen jedné hodiny a již jsem věděl, že syslí kolonie je 23 km od Písku.  To je co by kamenem dohodil. A to ve  Strakonicích, kde  žijí na místním letišti. Rozhoduji se, že se ještě ten den na lokalitu podívám. Už jen z důvodu obhlédnutí  terénu a zjištění, jak a kde nejlépe fotografovat. Techniku si beru s sebou, co kdyby.  Když beru stativ do ruky zjišťuji, že mám závadu na kulové hlavě. Z focení dnes už nic nebude. Mírně naštvaný hlavně z toho, že kulovka je poškozena a také, že neuvidím konečně sysly zůstavám doma a spravuji součást stativu. Po celou dobu opravy přemýšlím, kde se to mohlo stát. Vždyť se k technice chovám s největší péčí. Ale pak si vzpomínám, že když jsem byl v neděli fotit tak mi při odjezdu domů upadl na zem ochranný obal, kde mám uložený stativ. Součástku jsem opravil a oddechl si, že nemusím tento díl kupovat nový. Zcela jistě vím, že by to nebyla levná záležitost. Do Strakonic se tedy vydávám až druhý den ráno. Je 6.30 a  jsem již na cestě. Při příjezdu na letiště potkávám správce areálu. Jen se chci nahlásit, že se budu po ploše pohybovat. Asi po hodině pozorování konečně spatřuji první syslíky. Na místě se zdržím asi dvě hodiny. Ten den se ještě vracím na místo v odpoledních hodinách a zůstávám až do večera. Při cestě domů jsem si byl celkem jist, že se sem ještě jednou vrátím.

 

Související články:

Veverka obecná, veverčí ráj

Norek americký, lovící šelma

 

Sysel obecný, popis druhu, (zdroj Wikipedie)

 

Galerie:

Sysel obecný

 

 

 

Návrat k syslům

Další návštěvu plánuji na pátek. Focení syslů ten den nebyl jediný důvod proč jsem se ještě jednou vydal do Strakonic. Nedaleko od města totiž je místo, kde roste celkem ukryta lidským zrakům orchidej okrotice červená. Při první návštěvě na letišti jsem je hodně pozoroval. Bylo docela zajímavé poznat jejich chování a to také bylo dobré pro další focení. Nebyl už problém se k nim dostat na vzdálenost 2,5 metru. Chtělo to jen trochu trpělivosti. Ani už nevím kolikrát jsem se při focení nasmál, při sledování jejich dovádění v trávě. Je vidět, že se syslům na letišti docela daří. Místní populace podle mého odhadu čítá asi 50 syslů. Příští rok se zcela jistě vrátím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotografováno v srpnu 2013)

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.