Kategorie: Články

Šumavské orchideje, návrat na Šumavu

Probouzím se do středečního dne a venku vidím, že svítí sluníčko. Na focení orchidejí to zrovna není úplně ideální počasí, ale zase lepší než proudy vody před pár dny. Po poledni naberu ve Strakonicích kamarádku Lenku a jedeme směr Sušice, kde kousek od města je nádherná lokalita orchidejí. Je zde možné nalézt bradáček vejčitý, okrotici bílou a červenou, tořič hmyzonosný, pětiprstku žežulník, vemeník dvoulistý a další významné druhy flory.

 

 

 

První zastávka

Projíždíme městem Sušice a blížíme se na naší první dnešní lokalitu. Přijíždíme do malé vesničky a na jejím okraji necháváme auto. Čeká nás asi 1,5 kilometru chůze pěšky na místo. Jsme v očekávání co dnes najdeme. Opouštíme vesničku a na jejím okraji nás oslovuje místní obyvatel. Kam že to jdeme. Odpovídáme, že náš hlavní cíl je tořič hmyzonosný. V krátkém rozhovoru se dovídáme, že pán také zná místo kde se vyskytuje. Chvilka chůze a pomalu se blížíme k lokalitě. Jako první nacházíme ještě nerozkvetlou pětiprstku žežulník.

 

 

 

Premiérové setkání s tořiči, tořiče od Sušice

Po chvilce pátrání objevuji první rostlinky tořičů. Tak malé, ale nádherné rostliny. Dá se říci, že poklady naší flory. Na lokalitě se pohybujeme opatrně. Rostlin tu mnoho není a jsou docela špatně vidět. Proto jsem k tořičům zapíchal klacky pro dobrou viditelnost. Pouštíme se do fotografování. Během focení kolem nás projde skupinka lidí. Zastavují se a ptají co fotíme. Odpovídám, že orchideje. Nijak zvlášť je má odpověď nezaujala. Asi ani neví, že v místě rostou takové vzácné rostliny.  Ve společnosti tořičů trávíme několik hodin. Jako další orchidej zde fotíme bradáček vejčitý. Dívám se na hodinky a je čas se pomalu přesunout na další lokalitu, která na nás čeká blízko Javorníku.

 

 

 

 

 

Nenápadná orchidej, bradáček vejčitý

Na lokalitě, kde jsem fotografoval tořič hmyzonosný byl také v hojném počtu bradáček vejčitý.

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrotice bílá

 

 

 

 

Orchideje od silnice, prstnatec májový

Je přibližně 18:00 a blížíme se k druhé lokalitě. Ale ta je skryta všem zrakům uprostřed lesa. Když parkuji auto na vjezdu do pole všimnu si, že orchideje kvetou přímo vedle celkem rušné silnice. Potom se rozhlédnu kolem a orchideje jsou na všechny strany kolem. Nádherný pohled. Ale to hlavní teprve přijde. Chvilku se zdržíme kolem našeho zaparkovaného auta. Téměř by se dalo fotit z vozu. Protože rostliny jsou opravdu všude kolem nás.

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články:

Okrotice červená, orchidej ukrytá v lese

Orchideje v červnu, Šumava plná orchidejí

Vstavač bledý, na poslední chvíli

Orchideje, krása na dosah ruky


Galerie:


Tořič hmyzonosný, Bradáček vejčitý, Prstnatec bezový, Okrotice bílá, Prstnatec májový

 

 

Prstnatec bezový ukrytý v lese

Pak se pomalu přesouváme na místo kde roste prstnatec bezový (obě barevné formy). Musíme se prodrat hustým porostem, který je silně podmáčený ale na jeho konci se naskytne nádherný pohled. Svah plný prstnatce bezového. Jsou všude. A hned vedle je loučka plná prstnatce májového. Místo kde roste je ale silně podmáčené. Obě loučky jsou odděleny kameným tarasem. Ani se nasnažím počítat, protože to jsou doslova stovky rostlin. Fotíme a ani si nevšimneme, že čas neúprostně utíká. Je 21:30 a opouštíme toto krásné místo. Je pozdě a ráno vstávám už ve 4:00. Tak trochu šlápnu na plyn. Ještě krátká zastávka ve Vacově v místní pekárně, kde si nakoupíme domu čerstvé pečivo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A hned vedle loučka plná prstnatce májového.

 

 

 

 

Cestou domů si říkáme, že se na toto místo vrátíme, jako i na místa, která tento rok nestihneme navštívit.
Ale já se ještě jednou vracím v pátek na Šumavu za orchidejemi a to s kamarádem Jirkou Kukaňem.

http://www.kukan.cz/galerie/ .

 

(Fotografováno v červnu 2013)

 

Galerie

print Formát pro tisk

Komentáře


, bradáček odpovědět
Dobrý večer, asi to už není aktuální, ale to co považujete za bradáček vejčitý je ve skutečnosti mnohem vzácnější vemeníček zelený (Coeloglossum viride) C1. Ale jinak fotky se mi libí.
, - odpovědět
Michale, pokud bude v popisce stát "chovanec gerontologického ústavu na útěku", pak souhlasím 9
icon odpověděl(a)
5 3
, - odpovědět
Ahoj Michale,
super fotky! Dodnes vzpomínám jak jsem se válel v příkopu vedle zaparkovaného auta a vyděšení řidiči vybalovali lékárničky ve snaze pomoci šílenému staříkovi... 5
icon odpověděl(a)
Ahoj Jirko, vidím to jako dnes 5 . Byl to krásný den ve společnosti skvělého kamaráda. Pokud nebudeš proti tak k článku přidám jednu dokumentační. Právě tu s Tvojí maličkostí 1 . Díky!!!